Tento program je FREEWARE.

     Chcel by som predstaviť druhú verziu môjho programu, ktorého prvá verzia bola uverejnená v časopise FreeSoft 2/2002 v rubrike Sk-made. Jedná sa o zjednodušenú variantu šachového programu. Mohli by ho uvítať najmä záujemci o výuku šachu, ktorým sa zatiaľ zdajú šachy na šachovnici 8x8 políčok príliš zložité, alebo aktívni šachisti, ktorí túto možnosť môžu využiť ako príjemné odreagovanie sa od normálneho šachu. Hrá sa na šachovnici 5x6 políčok a proti klasickému šachu sú tu iba dve obmedzenia: pešiak z prvej rady môže postúpiť zo základného postavenia iba o jedno políčko (nie je teda možný dvojkrok zo základnej rady) a nie je možné žiadnou zo strán previesť rošádu.

     Ovládanie programu je jednoduché systémom drag&drop. Program hrá pomerne silno už aj pri základnom nastavení, kedy pozície počíta do hĺbky štyroch polťahov. Pri stavaní si vlastnej pozície sa postupuje rovnako. Ak chceme postaviť figúru bielej farby, prevádzame to pri stlačenom ľavom tlačítku myši, pri stavaní čiernej figúry použijeme pravé tlačítko myši. Začínať hru je možné pri štyroch rôznych úvodných postaveniach figúr.

     Na základe odozvy od čitateľov FreeSoft-u, som doplnil možnosť vracania ťahov, možnosť výberu menších alebo väčších figúr a rozpoznávanie remízy po trojnásobnom zopakovaní pozície.

     Rád uvítam každú pripomienku na vylepšenie tohoto programu.

 Ľubo Hrnčár