Dvojplošníček Tiger Moth má rozpätie 600mm, dĺžku 470mm a letovú hmotnosť 107g. Ovládaná je štandardne smerovka, výškovka a otáčky motora. Pohon je trojfázový 16 závitový prevíjaný motor z CD ROM a napájanie obstaráva jediný akumulátor LiPol 450mAh, ktorý udrží tento krásne lietajúci model vo vzduchu až 20 minút.

tigermoth

     RAF BE-2e sa mi zapáčil od okamihu, kedy som ho prvý krát uvidel. Stroje z WWI majú svoje veľké čaro a stále mnoho priaznizcov hlavne v radoch modelárov. Tento model som postavil v mierke 1:10 podľa poľského podkladu a fotiek z virtuálneho múzea podobných krásavcov kdesi na Internete. Nie je to samozrejme žiadny kombat, lietanie s ním by malo byť "balzamíkom" na dušu, kôli čomu som si ho aj postavil. Plán tohoto modelu, pokiaľ viem, ešte u nás nebol publikovaný, takže by sa malo jednať o dosť málo rozšírený model.

rafbe2e

     História lietadla Moth Minor DH-94 siaha do roku 1937. Je to môj druhý model pre kategóriu desatiniek, teda postavený v mierke 1:10. Rozpätie má 1115mm, hmotnosť 415g a pohon zabezpečuje striedavý motor AXI 2212/26 z lacnejšej "striebornej série". Výkonovo sa mi javí ako ekvivalent jednosmerných motorov rady 400.

     Je to môj prvý dolnoplošník a priznám sa, že jeho letovými vlastnosťami som veľmi príjemne prekvapený. Desatinky sa pohodlne stavajú, nie je to žiadna "piplačka", dá sa spotrebovať kopa balzy určenej už iba na vyhodenie, v trupe je dostatok miesta pre elektroniku a hlavne veľmi dobre lietajú!

mothminor

     Jedným z mojich prvých modelov zo stavebnice bol gumáčik PINTO. Stavebnicu vyrábala spoločnosť IGRA kedysi v rokoch sedemdesiatych. Na Model Hobby 2007 som kúpil malú lietajúcu hračku Silverlit, ktorá poslúžila ako vhodný "darca orgánov" pre nové RC Pinto. RC Pinto váži iba o gram viac ako jeho darca - 27g. Ani vo sne by ma vtedy nenapadlo, že tento model budem mať o 30 rokov neskôr na diaľkové ovládanie.

pinto

     Takmer trojmetrové rozpätie dosahuje model MG-2 konštruktéra Mike Granieriho z roku 1936. Model bol postavený pre kategóriu Texaco. Hmotnosť niečo cez 4200g ho oprávňuje lietať s 22 cm3 paliva. Na rozdiel od iných modelov z tej doby nemá nosnú výškovku, jej profil je symetrický.

mg2

Page 1 of 3